Region. Śladami pamięci swoich bliskich

1 listopada to szczególny czas dla wszystkich, którzy chcą uczcić pamięć swoich zmarłych bliskich. Czas ten jest okazją nie tylko do wspomnień, lecz także momentem na zastanowienie się nad życiem, przemijaniem i śmiercią.

Dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji i zadumy, pamiętajmy jednak o tym, aby zadbać o czystość i porządek na grobach i wokół nich na polskich cmentarzach. Zabieganych chętnie wyręczą ekipy sprzątające oferując swoje usługi przez internet i w prasie, jak na przykład Anna, czytelniczka Kulis, która informuje, że ceny są zróżnicowane. Doprowadzenie do porządku gabarytowego grobu tudzież grobowca to koszt rzędu 70-100zł, za średni grób usługa kosztuje 40-60zł, za pojedynczy ok. 30zł, dziecięcy nagrobek to wydatek 10zł.Czasem klienci w ramach dodatkowych usług proszą o zakup i posadzenie małych tuj bądź wykonanie stroików.

Nie jest również bez znaczenia fakt, zwłaszcza dla młodzieży uczącej się, że 1 listopada jest dniem wolnym od nauki i od pracy. W tym właśnie dniu tłumnie odwiedzamy cmentarze i groby naszych bliskich, w ten sposób oddając im hołd i szacunek. Jednak to w Zaduszki czcimy pamięć o naszych zmarłych, a odwiedzanie grobów trwa zazwyczaj w tych dniach.

Aby sprawnie poruszać się po polskich cmentarzach najpierw należy bezpiecznie do nich dotrzeć.

O to zadbają z pewnością patrole policji. Rzecznik prasowy KPP w Pajęcznie sierż. szt. Marcin Pawełoszek potwierdza

-Jak co roku policja z powiatu pajęczańskiego weźmie udział w ogólnopolskiej akcji Znicz, która rozpocznie się już 27 października i trwać będzie aż siedem dni, do 2 listopada. Będą wzmożone kontrole pojazdów, jak również badanie trzeźwości kierowców. Dodatkowo będą wprowadzone patrole wieczorowo-nocne w celu zapobiegania kradzieżom i odstraszenia tzw. hien cmentarnych, których w tych dniach nie brakuje.

Aspirant Katarzyna Grela, p.o. rzecznika prasowego KPP w Wieluniu dodaje również, że do akcji Znicz zostanie zaangażowana maksymalna liczba policjantów zarówno na drogach jak i w okolicach cmentarzy. Dodatkowo w celu zachowania płynności ruchu w Wieluniu, jak co roku zostanie utworzony na terenie szpitala dodatkowy parking dla kierowców. Wjazd od strony ulicy 3-ego Maja, wyjazd od ulicy Szpitalnej. Ponadto służby nieumundurowane będą uważać na kieszonkowców, dla których Wszystkich Świętych to okazja do kradzieży. Nie tylko policjanci ruchu drogowego, także inne służby będą dbać o bezpieczeństwo podróżujących. Dodatkowo asp. Grela apeluje

-W momencie, gdy wychodzimy, bądź wyjeżdżamy z domu, mieszkania koniecznie sprawdźmy dobrze zamknięte zamki, nie bierzmy zbyt dużej gotówki, powiadommy dobrych sąsiadów o naszym wyjeździe, aby od czasu do czasu zwrócili uwagę na nasze posesje. A na drogach zwłaszcza wieczorami bądźmy widoczni zakładając odblaski w celu uniknięcia niebezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o wygląd nagrobków według zainteresowanych znicze jak maczugi i tęczowe kwiaty będą królować na grobach podczas Wszystkich Świętych 2017. Duże nie znaczy lepsze. Jeżeli macie dużą rodzinę, warto umówić się, w jakim kolorze zostaną dobrane kwiaty najczęściej chryzantemy, bądź dla bardziej wybrednych róże lub okazałe lilie. Według sprzedawczyni jednej z wieluńskich kwiaciarni ceny kwiatów ciętych kształtują się średnio od 4 do 12zł za sztukę. Dużą popularnością cieszą się również chryzantemy w doniczkach: za małą o drobnych kwiatach zapłacimy od 10 do 15-tu zł, natomiast średnie i większe wahają się w granicach 20-30zł. Co do stroików i bukietów ze sztucznych kwiatów wybór jest naprawdę ogromny, ceny uzależnione są od wielkości i jakości wykonania, mały stroik to wydatek rzędu 13-20zł, średni 20-30zl, a duży 35 i w górę.

Podobnie jest ze zniczami ceny kształtują się: mały(ok. 15cm wysokości) od 1-2zł średni (20-30cm)

od ok.3zł. do 5,5zł. i duży (40-60cm) od 15zł. do nawet 45zł. za sztukę. Ceny wkładów do zniczy wahają się od 60gr. do 8zł. Popularne są również lampki typu Led w granicach 20-30zł.

Niektórych naprawdę ponosi wyobraźnia i poprzez dekorację ze skromnego grobu potrafią stworzyć prawdziwe monumenty, co budzi kontrowersyjne komentarze i ma się nijak do tego święta. Jak informuje właścicielka jednej z wieluńskich kwiaciarni

– Wybór dekoracji jest ogromny. Co roku moda się zmienia, zmieniają się trendy. Z poprzedniego sezonu zostały mi tylko dwa znicze, które wyraźnie różnią się dekoracją od tegorocznych. W tym sezonie wszystko jest nowe, nic się nie powtarza. W regionie wieluńskim panuje moda na styl warszawski czyli wszelkie stonowane, wysublimowane wzory, przeważa kolor bieli, ale poza tym, wszystko jednak zależy od zdrowego rozsądku i funduszy, jakie klienci mogą przeznaczyć na ozdobienie grobów.

Zatem nie dajmy się ponieść ani modzie, ani trendom. Zapalmy symboliczny znicz, zatrzymajmy się na dłuższą chwilę przy grobie i powspominajmy tych którzy odeszli.

tekst i zdjęcia: Magdalena Jesiołowska

8,270 total views, 0 views today

Napisane przez
Więcej autorstwa RAP

Pajęczno. Jacek Lewera odwołany z funkcji przewodniczącego Rady Powiatu

Jacek Lewera nie jest już przewodniczącym Rady Powiatu Pajęczańskiego. Został odwołany na...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *