Wieluń. O raku piersi i nie tylko…

20 listopada zorganizowane zostało  poświęcone profilaktyce raka piersi oraz raka głowy i szyi. Pojawili się na nim zaproszeni goście, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Kraszkowic, Łyskorni i Mokrska a także dzieci i młodzież z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu.

W spotkaniu udział wzięli także przedstawicieli władz samorządowych : Andrzej Stępień – starosta wieluński, Marek Kieler – wicestarosta i Grażyna Ryczyńska – wiceprzewodnicząca rady powiatu. Wśród słuchaczy zasiadły również gospodynie, ściśle współpracujące ze stowarzyszeniem „ Po prostu żyj”. Na scenie zaprezentowali się również soliści i trzy grupy taneczne z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu z instruktorką Grażyną Kaczmarek i dyrektorem Jerzym Nowakowskim.

Gośćmi szczególnymi spotkania byli zaproszeni prelegenci: prof. Agnieszka Kołacińska – specjalistka od raka piersi, dr Dariusz Kaczmarczyk – specjalista od raka głowy i szyi. Spotkanie i rozmowy z prelegentami poprowadziła Magdalena Jaroch. Jak podkreślała prof. Agnieszka Kołacińska, rak piersi dotyka w Polsce rocznie 17 tys. kobiet w wieku 50- 70 lat, oraz 4-8 proc. młodych kobiet.  Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli aktywność fizyczna, dieta, unikanie nadmiaru tłuszczów zwierzęcych, samobadanie piersi przynajmniej jeden raz w miesiącu, USG piersi lub mammografia raz w roku.

Dr Dariusz Kaczmarczyk, specjalista od raka głowy i szyi, poinformował zebranych o realizowanym w trzech województwach, między innymi w  łódzkim, projekcie profilaktycznych badań przesiewowych, które do 2023 roku mają objąć 70 tys. osób.

Warto dodać, że Wieluń i powiat wieluński pod względem profilaktyki nowotworów, w opinii specjalistów, znajdują się na czołowym miejscu w kraju. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym Stowarzyszenia Osób z Problemem Chorób Nowotworowych i ich Rodzin w Wieluniu „Po prostu żyj”, które ściśle w tym zakresie współpracuje z władzami samorządowymi. W efekcie organizowane są liczne spotkania profilaktyczne, jak choćby Powiatowy Dzień Walki z Rakiem pod hasłem „Rak to nie wyrok” i  liczne spotkania pozwalające „ oswoić raka”. Działalność Stowarzyszenia uhonorowana została statuetką „Gladiator” przyznaną przez Stowarzyszenie Gladiator. Odebrała ją prezes Elżbieta Caban.

fot Starostwo Powiatowe Wieluń

1,272 total views, 58 views today

Napisane przez
Więcej autorstwa Natalia Ptak

Wieruszów. Mały terrorysta czy ofiara własnych emocji?

O przyczynach agresji u dzieci rozmawiano w  Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie....
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *