Wieluń. O raku piersi i nie tylko…

20 listopada zorganizowane zostało  poświęcone profilaktyce raka piersi oraz raka głowy i szyi. Pojawili się na nim zaproszeni goście, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Kraszkowic, Łyskorni i Mokrska a także dzieci i młodzież z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu.

W spotkaniu udział wzięli także przedstawicieli władz samorządowych : Andrzej Stępień – starosta wieluński, Marek Kieler – wicestarosta i Grażyna Ryczyńska – wiceprzewodnicząca rady powiatu. Wśród słuchaczy zasiadły również gospodynie, ściśle współpracujące ze stowarzyszeniem „ Po prostu żyj”. Na scenie zaprezentowali się również soliści i trzy grupy taneczne z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu z instruktorką Grażyną Kaczmarek i dyrektorem Jerzym Nowakowskim.

Gośćmi szczególnymi spotkania byli zaproszeni prelegenci: prof. Agnieszka Kołacińska – specjalistka od raka piersi, dr Dariusz Kaczmarczyk – specjalista od raka głowy i szyi. Spotkanie i rozmowy z prelegentami poprowadziła Magdalena Jaroch. Jak podkreślała prof. Agnieszka Kołacińska, rak piersi dotyka w Polsce rocznie 17 tys. kobiet w wieku 50- 70 lat, oraz 4-8 proc. młodych kobiet.  Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli aktywność fizyczna, dieta, unikanie nadmiaru tłuszczów zwierzęcych, samobadanie piersi przynajmniej jeden raz w miesiącu, USG piersi lub mammografia raz w roku.

Dr Dariusz Kaczmarczyk, specjalista od raka głowy i szyi, poinformował zebranych o realizowanym w trzech województwach, między innymi w  łódzkim, projekcie profilaktycznych badań przesiewowych, które do 2023 roku mają objąć 70 tys. osób.

Warto dodać, że Wieluń i powiat wieluński pod względem profilaktyki nowotworów, w opinii specjalistów, znajdują się na czołowym miejscu w kraju. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym Stowarzyszenia Osób z Problemem Chorób Nowotworowych i ich Rodzin w Wieluniu „Po prostu żyj”, które ściśle w tym zakresie współpracuje z władzami samorządowymi. W efekcie organizowane są liczne spotkania profilaktyczne, jak choćby Powiatowy Dzień Walki z Rakiem pod hasłem „Rak to nie wyrok” i  liczne spotkania pozwalające „ oswoić raka”. Działalność Stowarzyszenia uhonorowana została statuetką „Gladiator” przyznaną przez Stowarzyszenie Gladiator. Odebrała ją prezes Elżbieta Caban.

fot Starostwo Powiatowe Wieluń

4,159 total views, 0 views today

Napisane przez
Więcej autorstwa Natalia Ptak

Skomlin. Kolejna zbiórka krwi dla ośmioletniej Sabinki

Sabinka Lipska z Toplina ma dopiero osiem lat. Niestety, przyszło jej się...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *