Afera więzienna dotycząca dawnych ministrów budzi kontrowersje

Afera więzienna dotycząca dawnych ministrów budzi kontrowersje

Sytuacja dotycząca skazania i osadzenia w więzieniu byłych liderów służb publicznych wywołuje gwałtowne reakcje. Politycy Prawa i Sprawiedliwości (PiS) oraz ich sympatycy zebrali się w proteście przed placówkami karnymi w Radomiu i Przytułach Starych. Ich żądaniem jest zwolnienie tzw. „więźniów politycznych”. Niemniej jednak, zdaniem większości obywateli, dawni ministrowie nie powinni być ułaskawieni – wynika to z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

Świeże doniesienia na temat możliwego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika nadeszły po wywiadzie udzielonym przez prezydenta „Super Expressowi”. Andrzej Duda wyraził swoje zaniepokojenie, mówiąc, że Mariusz Kamiński „znajduje się w skomplikowanej sytuacji zdrowotnej”. Również wyraził swoją chęć przerwania pobytu polityków PiS za kratami. — Jeśli jedynym sposobem na zakończenie ich kary jest moje kolejne ułaskawienie, zrobię to — oświadczył. Te słowa mogą sugerować, że głowa państwa może zmienić swoją poprzednią decyzję dotyczącą formy ułaskawienia.

Jednakże, w wywiadzie udzielonym portalowi Onet, szef gabinetu prezydenta, Marcin Mastalerek, utrzymuje, że nie nastąpiła żadna zmiana w tej sprawie.