Fentanyl – najsilniejszy lek przeciwbólowy, wykorzystywany jako narkotyk, znaleziony u 16-latka

Fentanyl – najsilniejszy lek przeciwbólowy, wykorzystywany jako narkotyk, znaleziony u 16-latka

Fentanyl, jedna z najsilniejszych substancji przeciwbólowych należących do grupy opioidów, jest notorycznie wykorzystywany do celów nielegalnych przez osoby zdrowe. Lek ten jest aż o sto razy potężniejszy od morfiny i ma za zadanie łagodzić cierpienie osób w stanie terminalnym. Policjanci ze Świętokrzyskiego natknęli się na tę śmiertelnie niebezpieczną substancję po raz pierwszy. Znaleziono ją u…szesnastoletniego chłopaka.

W rzeczach młodego człowieka policja znalazła cztery torebki z tabletkami zawierającymi fentanyl. Chłopiec został zatrzymany w Kielcach pod zarzutem kradzieży. Próbował tłumaczyć, że leki te są własnością jego ojca, ale takie twierdzenie nie zostało potwierdzone podczas prowadzonych czynności – poinformował st. asp. Artur Majchrzak, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Sąd rodzinny będzie teraz zajmował się sprawą chłopca. Funkcjonariusze starają się ustalić, w jaki sposób narkotyk dostał się w ręce nieletniego. Jest to pierwszy taki przypadek w regionie świętokrzyskim.

Fentanyl jest jednak cennym lekiem dla pacjentów, takich jak Magdalena Lankowska, podopieczna hospicjum w Szpitalu Kieleckim im. Świętego Aleksandra. Od dwóch miesięcy korzysta z tego środka przeciwbólowego. – Tabletki przeciwbólowe i nic nie boli – przyznaje pacjentka.

Opioidy są niezastąpione w łagodzeniu bólu. Fentanyl jest jednak ich najmocniejszą odmianą, działającą sto razy mocniej niż morfina. Jego podawanie musi odbywać się pod ścisłym nadzorem medycznym.