Gdański Ogród Zoologiczny wysłał w podróż cztery ze swoich żubrów

Gdański Ogród Zoologiczny wysłał w podróż cztery ze swoich żubrów

Kilka dni temu z ogrodu zoologicznego w Gdańsku wywieziono cztery żubry. Każdy z nich jest przedstawicielem podgatunku żubra nizinnego (Bison bonasus bonasus). Podgatunek ten jest bardzo cenny i poszukuje go wielu hodowców. Zarząd ogrodu zoologicznego oznajmił też, że wkrótce z ogrodu wyjadą kolejne dwa osobniki.

Według doniesień gdańskiego zoo pierwszy żubr – Porez – trafił do ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. Natomiast pozostała trójka byków – Pojar, Porian i Pomponik – wylądowała w Azylu dla Żubrów w Szewcach. Tutejszy personel będzie dbać o to, aby żubry mogły spokojnie dorastać. A jeśli będą zdrowe i gotowe, wówczas będą przydzielane do grupy kompatybilnych genetycznie samic.

Warto też napomknąć, że do zoo w Cabarceno w Hiszpanii zawita za niedługo samica Powała. Z kolei czteroletni byczek – Poufny – będzie zasilać stado żubrów w norymberskim ogrodzie zoologicznym.

Oczywiście podczas całego przedsięwzięcia trzeba było też zadbać o właściwy transport. Na cały proces składała się trudna praca logistyczna i wiele godzin poświęcenia. Należało rozpocząć od sprawdzenia warunków, w jakich miały być przewożone zwierzęta. Następnie zadbano o wszelkie pozwolenia i rekomendacje koordynatora EEP. A całym transportem zajęła się licencjonowana firma do przewozu zwierząt egzotycznych.

Co więcej, zwierzęta musiały być odpowiednio przygotowane na całą trasę. Wymagania obejmowały oględziny przez weterynarza oraz sprawdzenie stanu kondycyjnego każdego zwierzęcia. Przed wyjazdem wszystkie żubry przeszły badania pomyślnie, dzięki czemu transport opuścił placówkę zgodnie z planem.

Gdański Ogród Zoologiczny powstał w 1954 i jest częścią Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie ogrodu przebywa prawie 900 zwierząt ze 160 różnych gatunków. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w całym Trójmieście. Corocznie odwiedzają je rzesze osób z Polski i zagranicy. Na przykład, w zeszłym roku ogród zoologiczny gościł prawie pół miliona osób.