Globalny renesans energetyki jądrowej: rekordowe inwestycje w nowe elektrownie atomowe

Globalny renesans energetyki jądrowej: rekordowe inwestycje w nowe elektrownie atomowe

W kontekście wyraźnie zaznaczających się skutków zmian klimatu oraz kryzysu wywołanego przez Rosję, świat zaczyna zmieniać swoją politykę energetyczną. Takie potęgi światowej gospodarki jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Japonia, Chiny i Indie planują uruchomienie 150 nowych elektrowni jądrowych w ciągu najbliższych 15 lat.

Samuel Thomas, analityk z londyńskiej firmy zarządzającej Schroders, zauważa, że na świecie rośnie poparcie dla energii jądrowej. Jeśli obecne zobowiązania rządów zostaną spełnione, to w przyszłych 10 latach na całym świecie powstanie wiele nowych reaktorów dostarczających prąd. Planowane inwestycje w tej dziedzinie osiągają rekordowy poziom.

Pięciu gigantów gospodarczych – Stany Zjednoczone, Indie, Wielka Brytania, Japonia i Chiny – ma w planach budowę co najmniej 150 nowych elektrowni jądrowych w ciągu następnych 15 lat. Te kraje stawiają sobie ambitne cele dotyczące zwiększenia potencjału jądrowego – jak podkreśla Samuel Thomas, cytowany w analizie przyszłości rynku energetyki jądrowej Schroders przekazanej do „Rzeczpospolitej”. Co więcej, nawet w Niemczech, gdzie tradycyjnie dominował sprzeciw wobec energii jądrowej, ten trend wydaje się słabnąć.