Malborskie parkingi sezonowe przyniosły miastu przeszło 413 tysiące złotych

Malborskie parkingi sezonowe przyniosły miastu przeszło 413 tysiące złotych

W ciągu ostatniego sezonu, miasto Malbork zarobiło ponad 413 tysięcy złotych na dzierżawie parkingów. Wpływy te pochodziły z trzech lokalizacji położonych naprzeciwko Zamku, na drugim brzegu Nogatu. Parkingi były w użyciu od końca kwietnia aż do 15 października.

Poprzednio prowadzone były próby wydzierżawienia działek przy ulicach Wałowej i Głównej za sumę przekraczającą milion złotych. Obsługą parkingów zajmował się prywatny operator, który otrzymał 9% całkowitej kwoty wpływów, wynoszącej niemal 455 tysięcy złotych. Istnieje jednak pewien spór, gdyż jeden z radnych domaga się publicznego ujawnienia umowy miasta z operatorem. Szacuje się, że przetarg na prowadzenie parkingów w nadchodzącym sezonie może zostać ogłoszony już w grudniu.

W tym samym czasie, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz jego oddziały w Kwidzynie i Sztumie zapraszają wszystkich pasjonatów historii na darmowe zwiedzanie w listopadzie. Do końca miesiąca możliwe jest bezpłatne zwiedzanie dawnych twierdz krzyżackich, a także udział w specjalnie przygotowanych lekcjach muzealnych. Lekcje te mają na celu przybliżenie kultury i stylu życia ludzi żyjących w średniowieczu. Wśród oferty Malborka znajdują się m.in. warsztaty tworzenia mozaiki czy warsztaty architektoniczne, podczas których można również zapoznać się z muzyką pochodzącą z XIV-XVI wieków.