Meteorolodzy ostrzegają przed wiatrem halnym na południu Małopolski

Meteorolodzy ostrzegają przed wiatrem halnym na południu Małopolski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o nadchodzącym wietrze halnym, który ma przetaczać się przez południową część Małopolski. Zaczną się one obowiązywać od godz. 12 w czwartek i potrwają do godz. 20 dnia następnego. Zgodnie z prognozami, w porywach wiatr może osiągać prędkość nawet do 110 km/h.

Ostrzeżenie IMGW dotyczy następujących powiatów: oświęcimskiego, myślenickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, gorlickiego, wadowickiego, suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. Wszystkie te obszary znajdują się w strefie ryzyka najsilniejszych podmuchów halnego.

Przewidywane przez meteorologów warunki atmosferyczne zakładają, że średnia prędkość wiatru będzie wynosić około 50 km/h, a w porywach dochodzić do 110 km/h. Wiatr będzie nadchodzić z kierunków południowych.

Niebezpieczeństwo niesie za sobą także potencjalne przerwy w dostawie prądu oraz ryzyko porwania przez wiatr niezabezpieczonych przedmiotów. Zaleca się zatem odpowiednie zabezpieczenie wszystkich rzeczy, które mogą zostać porwane przez silny wiatr.

IMGW szacuje, że prawdopodobieństwo realizacji tych prognoz to aż 80 proc. Warto pamiętać, że drugi stopień ostrzeżenia meteorologicznego oznacza możliwość wystąpienia dużych strat materialnych, zagrożenie zdrowia i życia osób oraz ewentualne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu.