Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia: Festiwal Matematyki Zabawą

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia: Festiwal Matematyki Zabawą

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ang. World Multiplication Table Day), znany też jako ŚDTM, jest rocznym bezpłatnym wydarzeniem o charakterze edukacyjnym. Trzynasta już edycja tego wyjątkowego przedsięwzięcia ma miejsce 17 listopada 2023 roku. Głównym celem tego święta jest promowanie nauki matematyki w sposób zabawowy, zachęcając do odświeżenia znajomości tabliczki mnożenia w przyjemnej, niecodziennej formie.

Motto wydarzenia, „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, zachęca uczniów do aktywnego udziału. W ramach akcji, pod okiem nauczycieli oraz innych edukatorów, młodzi ludzie tworzą specjalne Komisje i Patrole Egzaminacyjne, które przepytują starszych uczniów i dorosłych z tabliczki mnożenia.

W ramach działań Komisji, która mieści się przede wszystkim na terenie szkół, Patrole ruszają na ulice i do różnych miejsc publicznych, takich jak parki, sklepy czy urzędy. Przechodnie są tam przepytani z tabliczki mnożenia. Forma przepytania różni się w zależności od okoliczności, choć najczęściej wybieranym rodzajem jest egzamin ustny. W trakcie takiego egzaminu, badany losuje z koszyka Komisji mały los, zawierający pięć równań mnożenia i dzielenia o różnym stopniu trudności.

Po udzieleniu poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania z losu, osoba ta otrzymuje tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” oraz symboliczną legitymację. Ten moment sprawia ogromną radość i satysfakcję zarówno młodym egzaminatorom, jak i egzaminowanym.