Zaproszenie na XII edycję regionalnego sympozjum "Ludzie książki Pomorza Zachodniego"

Zaproszenie na XII edycję regionalnego sympozjum "Ludzie książki Pomorza Zachodniego"

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Książnica Pomorska w Szczecinie mają przyjemność zaprosić na dwunastą odsłonę sympozjum regionalnego pod nazwą „Ludzie książki Pomorza Zachodniego”. Wydarzenie to służy celowi uczczenia tych, którzy przyczynili się do rozwoju kultury książki na Pomorzu Zachodnim.

Symulowane wydarzenie ma na celu zainaugurować Przemysław Wraga, dyrektor Książnicy Pomorskiej, oraz Małgorzata Bartosik, przewodnicząca Zachodniopomorskiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Rozpoczęcie planowane jest na godzinę 9:00.

Pierwsza sesja, która potrwa od 9:15 do 10:45, będzie obejmowała prezentacje trzech różnych prelegentów. Izabela Strzelecka z Książnicy Pomorskiej we Szczecinie przedstawi temat zatytułowany „Pracownik pilnie poszukiwany – właściciele, sprzedawcy i praktykanci z księgarni Heinricha Dannenberga w latach 1862-1945”. Następnie Marta Kurzyńska z Biblioteki Muzeum Narodowego w Szczecinie omówi naukową działalność wydawniczą Szczecińskiego Towarzystwa Entomologicznego (Stettiner Entomologische Verein) oraz Dohrnowie – jej animatorzy, czyli wielką historię entomologii w Szczecinie. Ostatnia prezentacja pierwszej sesji będzie należeć do dr Patrycji Megger-Borkowskiej z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, która opowie o Józefie Bursewiczu (1927-1982), poecie, tłumaczu, publicyście, bibliotekarzu i pionierze Szczecina.