Zmiany w taryfie energii elektrycznej w 2022 roku

Zmiany w taryfie energii elektrycznej w 2022 roku

Ostatnie dni w Polsce, jak i na całym świecie przyniosły nam wiele podwyżek. Niestety, ale najbardziej idzie to odczuć na cenach w sklepach spożywczych oraz w cenie energii elektrycznej. Jednak jako, że podniosły się ceny energii elektrycznej, to niedługo odbije się to również na cenach innych towarów i usług. Jak prezentują się zmiany w taryfie energii elektrycznej w 2022 roku?

Nowe taryfy energii elektrycznej w 2022 roku

Ceny za energię elektryczną są zdumiewające zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób mających gospodarstwo domowe. Chociaż poziom inflacji ogółem w poprzednim roku mieścił się w zalecanej normie wynoszącej 3-4%, to jednak w wielu branżach przekroczyła ona pożądaną wartość determinującą wzrost gospodarczy. Przykładem tutaj mogą być ceny energii elektrycznej, które w październiku 2020 roku w stosunku do poprzedniego roku wzrosły aż o 11,7 %. Tak znacząca zmiana odbije się na finansach zarówno pojedynczych gospodarstw domowych, jak i wielkich korporacji, a prognozy na przyszły rok wcale nie są bardziej optymistyczne. Spodziewana jest bowiem podwyżka cen o kilkanaście procent, a wartość ta wynika z wniosków taryfowych, które czekają na rozpatrzenie przez Urząd Regulacji Energetyki. Taka procedura ma za zadanie zapewnić ceny oparte na realnie ponoszonych kosztach przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.

Wzrost cen energii elektrycznej

Na bardzo prawdopodobny znaczący wzrost kosztów energii elektrycznej w przyszłym roku ma wpływ obecnie panujące spowolnienie wzrostu koniunktury ze względu na panowanie obostrzeń w Polsce i na całym świecie, a wiadomo z czym one są związane. Oprócz tego rosną ceny prądu w zasadzie w całej Europie. Ostatnio w Unii Europejskiej głośno było nawet o zarzutach polskich polityków do tamtejszych władz. Więcej o całej sprawie w artykule opisującym kłamstwa polskich polityków w sprawie cen prądu. Dodatkowo należy również pamiętać, iż przebywając więcej czasu w domu oraz pracując zdalnie z miejsca zamieszkania rachunki w tym zakresie wyniosą statystycznie znacznie więcej niż w poprzednich latach.