Dziki daniel maszerujący przecławskimi ulicami

Dziki daniel maszerujący przecławskimi ulicami

Przecław to miejscowość, która znajduje się niedaleko zalesionych obszarów, gdzie można spotkać wiele gatunków zwierząt. Kilka dni temu na ulicach Przecławia pojawił się dorosły daniel, który prawdopodobnie zabłądził, przez co wylądował w samym środku miasta. Przez większość dnia spacerował, zwiedzając sobie piękne miasteczko. Natomiast wieczorem pojawił się na głównym rynku.

Daniel wbiegł pomiędzy osiedlowe bloki w czwartek przed południem. Krocząc dumnie ulicą Wenecką, w pewnym momencie zaczął kierować się w stronę centrum. Mieszkańcy Przecławia mieli ubaw po pachy, a sam zwierzak nawet nie myślał o tym, aby wracać do lasu. Dopiero w godzinach wieczornych, gdy pojawił się na rynku, osoby spacerujące zadzwoniły na policję, aby przewiozła daniela w naturalne środowisko.

Krótka charakterystyka daniela

Daniel jest ssakiem kopytnym z rodziny jeleniowatych. Z Azji Mniejszej na tereny śródziemnomorskie przywieźli go Fenicjanie. Od tamtej pory stada danieli szybko rozprzestrzeniły się po wielu krajach europejskich, żyjąc dzisiaj m.in. w Polsce.

Daniel ma około 1,5 m długości i 1 m wysokości. Byki ważą około 60-120 kg, podczas gdy waga łani wynosi jedynie 30-50 kg. Daniele to łagodne i przyjazne zwierzęta, które nierzadko można też spotkać w polskich hodowlach. U nas na wolności żyje co najmniej kilkaset osobników. Zamieszkują głównie obszary rezerwatów i z reguły żyją w licznych stadach. Ponadto, są też zwierzętami chronionymi w Polsce.