Polska spółka podpisała umowę ws. szczepionek

Polska spółka podpisała umowę ws. szczepionek

Novavax to amerykańska spółka trudniąca się planowaniem produkcji własnej szczepionki przeciwko COVID-19. Firma podpisała wstępną ramową umowę z polską firmą Mabion. W pierwszej połowie roku planowany jest transfer technologii do siedziby polskiego laboratorium. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Polacy będą mieli swój udział w produkcji szczepionki. W projekt ma zainwestować Polski Fundusz Rozwoju. 

Jakie plany zakłada zawarta umowa? 

Mabion o podpisanej umowie ze spółką Novavax poinformował we wtorek (02.03.2021). Na razie jest to wstępna umowa, która dotyczy produkcji serii technicznej substancji czynnej, tj. antygenu do NVX-CoV2373. To główny składnik produkowanej szczepionki przeciwko COVID-19. Zapisy dokumentu zakładają transfer amerykańskiej technologii do polskiej siedziby spółki Mabion. Po przeniesieniu laboratorium będzie zobowiązane wyprodukować wersję testową substancji czynnej. Po udanych testach zostanie dopiero podpisana finalna umowa i zacznie się komercyjna produkcja substancji czynnej. Dla polskiego laboratorium jest to bardzo duża szansa na wykorzystanie wiedzy i zdolności produkcyjnych w praktyce. 

Umowa jest szansą na duże pieniądze

Cały projekt postanowił wesprzeć Polski Fundusz Rozwoju, który potencjalnie obiecał zainwestować w spółkę około 40 mln zł. Pieniądze mają pomóc polskiej firmie w rozwoju technologii oraz przyspieszyć efektywny start produkcji substancji czynnej na masową skalę. Paweł Borys -prezes PFR oświadczył, że bardzo chętnie wesprze spółkę biotechnologiczną dodatkowymi pieniędzmi. Nadmienił, że w dobie koronawirusa niezwykle istotna jest pomoc firmom biotechnologicznym, ponieważ to na nich opiera się przemysł medyczny. Docenił spółkę Novavax, która w przyszłości może aktywnie uczestniczyć w produkcji szczepionek na masową skalę. 

Jak będzie działać szczepionka? 

Obecnie amerykańska spółka prowadzi badania kliniczne III fazy swojego preparatu. Dzisiaj wiadomo, że szczepionka nie będzie się opierała na nowoczesnej technologii mRNA, a będzie preparatem tradycyjnym, zawierającym zmodyfikowane białko koronawirusa. Pierwsze testy są obiecujące, Novavax wykazał, że preparat wykazał 89,3% skuteczności w zapobieganiu COVID-19.