Inwazja Rosji na Ukrainę. Ślązacy oraz cała Polska pomagają Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną

Inwazja Rosji na Ukrainę. Ślązacy oraz cała Polska pomagają Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną

W nocy ze środy na czwartek Rosja podjęła decyzję o ataku militarnym na niepodległe państwo Ukrainy. Dowiedzieliśmy się o tym poprzez wystąpienie w rosyjskiej telewizji prezydenta Rosji, a więc Władimira Putina. Powiedział on, że rozpoczyna się „specjalna operacja w Donbasie”. Obywatele Ukrainy od razu zaczęli szukać bezpiecznego miejsca dla siebie i swoich dzieci, a większość z nich ucieka w kierunku Polski. Polacy pomagają Ukraińcom jak tylko mogą i otwarcie witają ich w kraju.

Agresja militarna Rosji na Ukrainę

Władimir Putin w wystąpieniu w rosyjskiej telewizji ogłosił rozpoczęcie „specjalnej operacji w Donbasie”. Niedługo później, bowiem już wczesnym rankiem słyszano strzały i wybuchy na terenie całej Ukrainy. Wybuchy nie ominęły stolicy państwa ukraińskiego, a więc Kijowa.

Prezydent Ukrainy, a więc Wołodymyr Zełenski od razu wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju. Wybuchy oraz eksplozje po wczesnoporannym ataku rosyjskim było słychać na terenie całego kraju. Wskutek pierwszego ataku uszkodzono między innymi budynki straży granicznej, infrastrukturę lotniczą oraz bazy wojskowe.

Polacy otwarcie przyjmują ludzi z Ukrainy

Bez chwili zastanowienia Polska zaczęła pomagać państwu ukraińskiemu. Mowa tutaj zarówno o pomocy ze strony rządu, jak i pomocy zwykłych obywateli. Na Ukrainę zaczęły podróżować pociągi, które przewożą ludzi do Polski. Oprócz tego wiele obywateli Polski przyjechało na granicę polsko-ukraińską, aby zabrać ich spod granicy, zapewnić schronienie lub zawieźć w miejsce, gdzie znajduje się już ich rodzina w Polsce. Osoby z Ukrainy mogą liczyć również na ciepłe posiłki i miejsca wypoczynkowe.

Oprócz tego na Śląsku, ale także i w całym kraju są organizowane zbiórki najbardziej potrzebnych rzeczy dla osób, które będą musiały rozpocząć życie na nowo w Polsce. Solidarność z Ukrainą i pomoc tamtejszej społeczności wyrazili również rządzący i mieszkańcy z Gdyni, o czym możemy przeczytać na stronie https://gdyniaonline.pl. Ponadto w internecie prowadzone są również liczne zbiórki, których celem również jest pomoc dla osób z Ukrainy. Do Polski na ten moment przemieszczają się głównie kobiety z dziećmi oraz osoby starsze, ponieważ mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat mają zakaz opuszczania kraju i są wzywani do obrony ojczyzny.