Szczyt Rady Europejskiej: Sytuacja w Izraelu i Ukrainie

Szczyt Rady Europejskiej: Sytuacja w Izraelu i Ukrainie

Przełomowy szczyt Rady Europejskiej rozpocznie się w Brukseli w najbliższy czwartek, z udziałem przywódców państw i rządów Unii Europejskiej. Spodziewane są rozmowy na temat trudnej sytuacji w Izraelu, a także innych kwestii globalnych. Charles Michel, Przewodniczący RE, podkreślił niezbędność utrzymania wspólnego i zgodnego stanowiska z sojusznikami w celu zapobiegania groźnym regionalnym nasileniom konfliktów.

Michel, lider Rady Europejskiej, w swoim zaproszeniu do uczestników szczytu zauważył, że spotkanie ma miejsce w okresie „globalnej niestabilności i niepewności”, dodatkowo pogłębionej przez ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie.

Przewodniczący Rady Europejskiej dodał, że oczekuje, iż podczas nadchodzącego spotkania, reakcją na brutalne i masowe ataki terrorystyczne Hamasu na Izrael będzie ich zdecydowane potępienie. Zasugerował również, że powinniśmy potwierdzić prawo Izraela do samoobrony zgodnie z normami prawa międzynarodowego i humanitarnego. Michel podkreślił również konieczność odnowienia wezwania do natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia wszystkich zakładników.

W swoim oświadczeniu, przewodniczący Rady Europejskiej zaznaczył również potrzebę omówienia sposobów skutecznego dostarczania pomocy humanitarnej i zapewnienia dostępu do najbardziej podstawowych potrzeb mieszkańców strefy Gazy.