Chińczyk –  kultowa gra planszowa

Chińczyk –  kultowa gra planszowa

Chińczyk to jedna z najpopularniejszych gier planszowych, która znana jest na całym świecie. Idealna na długie, deszczowe wieczory. Uwielbiają ją zarówno dzieci, jak i dorośli. To doskonała alternatywa dla gier komputerowych i sposób na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Poniżej garść praktycznych informacji i ciekawostek o tej kultowej planszówce.

Historia

Gra w Chińczyka wymyślona została na przełomie lat 1907-1908 w Niemczech. Jej pomysłodawcą był Joseph Friedrich Schmidt, założyciel prosperującej do dnia dzisiejszego firmy Schmidt Spiele, specjalizującej się w produkcji gier i puzzli. Jej pierwowzorem była hinduska gra planszowa pachisi. Tak więc słynny Chińczyk wcale nie wywodzi się z Chin. Skąd zatem wzięła się ta nazwa?  Najprawdopodobniej był to zwykły chwyt marketingowy. Gdy gra weszła na polski rynek, uznano, że z uwagi na panującą wówczas modę na egzotykę, będzie się ona lepiej sprzedawała jako „Chińczyk”.

Jako ciekawostkę warto dodać, że Chińczyk w niektórych krajach występuje pod nazwą „Nie irytuj się” lub „Człowieku, nie irytuj się”, stanowiącą tłumaczenie oryginalnego tytułu gry „Mensch ärgere Dich nicht”. Na całym świecie sprzedano ponad 70 milionów egzemplarzy tej kultowej gry planszowej.

Zasady gry

W Chińczyka może grać od dwóch do czterech osób, aczkolwiek dostępne są też warianty przeznaczone dla pięciu, niekiedy nawet sześciu graczy. Zestaw do gry obejmuje: planszę, 16 pionków (po cztery sztuki w różnych kolorach) oraz kostkę do gry. Grę zaczyna gracz, który jako pierwszy wyrzuci ilość oczek równą sześciu. Wówczas ustawia on swój pionek na polu startowym, po czym wykonuje kolejny rzut. Następnie przesuwa swój pionek, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, o tyle pól, ile oczek wyrzucił.

Analogicznie postępują pozostali gracze, przy czym wyrzucenie sześciu oczek uprawnia do kolejnego z rzędu rzutu. Gdy w czasie gry pionek jednego z graczy stanie na polu zajętym przez innego uczestnika gry, wówczas pionek stojący jako pierwszy zostaje zbity i wraca na pozycję startową. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy obejdzie planszę i wprowadzi wszystkie swoje pionki ponownie na pola startowe. 

Jeden komentarz o “Chińczyk –  kultowa gra planszowa

  1. Chińczyk zawsze będzie mi się kojarzył z dzieciństwem kiedy grałam w niego z moim dziadkiem.

Comments are closed.