Propozycje zabaw na świeżym powietrzu na wiosenny czas

Wiosna to idealny czas na zabawy na świeżym powietrzu. Warto wiedzieć, że nie tylko dostarczają one rozrywki i poprawiają nastrój, ale też korzystnie wpływają na rozwój prawidłowej postawy dziecka. Poznaj kilka sprawdzonych pomysłów na zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu i dowiedz się jakie korzyści z nich płyną.

Zalety zabaw na świeżym powietrzu

Gry i zabawy na świeżym powietrzu mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego, gdy dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, warto zadbać o właściwą organizację czasu spędzanego na zewnątrz. Regularna aktywność na dworze usprawnia przemianę materii i krążenie, zwiększa wydolność oddechową, poprawia mineralizację kości, a także pomaga w kształtowaniu prawidłowej postawy. Wszystko to przekłada się na dziecięcą sprawność.

Nawet kilka minut dziennie poświęcone na zabawę na dworze, korzystnie wpływa na kondycję i koordynację ruchową, a także poprawia gibkość ciała. Aktywność na powietrzu pozwala też ćwiczyć umysł, sprzyja wysokiej samoocenie, a także uczy działania w grupie. Dlatego warto zapewniać dziecku jak najwięcej sposobności do ruchu na zewnątrz.

Przykładowe zabawy

Istnieje wiele zabaw, jakie możemy zaproponować dziecku na świeżym powietrzu, zarówno z wykorzystaniem rekwizytów, jak i bez nich. Jedną z najpopularniejszych aktywności poza domem, są z pewnością zabawy z piłką. Stanowią one duże wsparcie koordynacji ruchowej, a także pomagają ćwiczyć refleks. Przykładami gier z piłką jest „Zbijak” oraz gra w „Głupiego Jasia”. Świetną propozycją może okazać się również zabawa w tor przeszkód, która dostarczy świetnej rozrywki i wrażeń.

Jest to jednocześnie świetne ćwiczenie kreatywności, bowiem do stworzenia toru przeszkód może posłużyć dosłownie wszystko, różnego rodzaje rekwizyty, patyki, a nawet kałuże. Wspaniałą przygodą dla dziecka będzie też zabawa w poszukiwania skarbu, ukrytego na podwórku. Aby urozmaicić grę, oprócz tradycyjnych podpowiedzi, typu zimno-ciepło, można dodatkowo przygotować mapy i inne podpowiedzi. Nie można także zapominać o takich klasycznych zabawach, jak berek, do której nie potrzeba żadnych dodatkowych rekwizytów, a w którą dzieci chętnie bawią się od pokoleń.