Propozycje zabaw na świeżym powietrzu na wiosenny czas

Propozycje zabaw na świeżym powietrzu na wiosenny czas

Wiosna to idealny czas na zabawy na świeżym powietrzu. Warto wiedzieć, że nie tylko dostarczają one rozrywki i poprawiają nastrój, ale też korzystnie wpływają na rozwój prawidłowej postawy dziecka. Poznaj kilka sprawdzonych pomysłów na zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu i dowiedz się jakie korzyści z nich płyną.

Zalety zabaw na świeżym powietrzu

Gry i zabawy na świeżym powietrzu mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego, gdy dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, warto zadbać o właściwą organizację czasu spędzanego na zewnątrz. Regularna aktywność na dworze usprawnia przemianę materii i krążenie, zwiększa wydolność oddechową, poprawia mineralizację kości, a także pomaga w kształtowaniu prawidłowej postawy. Wszystko to przekłada się na dziecięcą sprawność.

Nawet kilka minut dziennie poświęcone na zabawę na dworze, korzystnie wpływa na kondycję i koordynację ruchową, a także poprawia gibkość ciała. Aktywność na powietrzu pozwala też ćwiczyć umysł, sprzyja wysokiej samoocenie, a także uczy działania w grupie. Dlatego warto zapewniać dziecku jak najwięcej sposobności do ruchu na zewnątrz.

Przykładowe zabawy

Istnieje wiele zabaw, jakie możemy zaproponować dziecku na świeżym powietrzu, zarówno z wykorzystaniem rekwizytów, jak i bez nich. Jedną z najpopularniejszych aktywności poza domem, są z pewnością zabawy z piłką. Stanowią one duże wsparcie koordynacji ruchowej, a także pomagają ćwiczyć refleks. Przykładami gier z piłką jest „Zbijak” oraz gra w „Głupiego Jasia”. Świetną propozycją może okazać się również zabawa w tor przeszkód, która dostarczy świetnej rozrywki i wrażeń.

Jest to jednocześnie świetne ćwiczenie kreatywności, bowiem do stworzenia toru przeszkód może posłużyć dosłownie wszystko, różnego rodzaje rekwizyty, patyki, a nawet kałuże. Wspaniałą przygodą dla dziecka będzie też zabawa w poszukiwania skarbu, ukrytego na podwórku. Aby urozmaicić grę, oprócz tradycyjnych podpowiedzi, typu zimno-ciepło, można dodatkowo przygotować mapy i inne podpowiedzi. Nie można także zapominać o takich klasycznych zabawach, jak berek, do której nie potrzeba żadnych dodatkowych rekwizytów, a w którą dzieci chętnie bawią się od pokoleń.