Zabawy kreatywne dla przedszkolaków

Zabawy kreatywne dla przedszkolaków

Nawet dorosłym ciężko jest wysiedzieć w domu w związku z sytuacją w kraju. Dla dzieci jest to szczególnie trudny okres, dlatego warto zapewnić im odpowiednio dużo rozrywek. Najlepiej wówczas postawić na zabawy wspierające rozwój oraz kreatywność. Dzieci będąc w przedszkolu, uczestniczą w licznych zajęciach sensorycznych, czy plastycznych. Tymczasem dokładnie te same aktywności możemy zorganizować dziecku w domu. Oto pomysły na najlepsze zabawy kreatywne dla dzieci.

Piasek z mąki – świetna zabawa sensoryczna

Masy sensoryczne, jak piasek kinetyczny robią furorę wśród dzieci. Z łatwością wykonamy taki piasek w domu. Wystarczy osiem szklanek mąki ziemniaczanej, dwie szklanki oliwy z oliwek i do tego barwnik, za który może posłużyć potarta na tarce kreda. Z takiego piasku możemy tworzyć dowolne kształty lub bawić się w nim w plac budowy. Dziecko obcując z masą, samo wymyśli zabawy, na które sami byśmy nie wpadli. Warto również pozwolić dziecku uczestniczyć w procesie przygotowania, w końcu mieszanie i eksperymentowanie to również forma zabawy.

Domowy teatrzyk

Dzieciom nie można odmówić wyobraźni i umiejętności kreowania różnych światów. Warto tego typu zdolności wspierać i pomagać im wzrastać, aby wyrosły na równie tworczych dorosłych. W tym celu przygotujcie wspólnie scenariusz przedstawienia, oraz rozpiszcie postacie. Następnie przy pomocy kolorowego bloku technicznego, nożyczek, kleju i długich patyczków do szaszłyków, przygotujcie postacie waszej sztuki. Następnie z tekturowego pudełka i bibuły stwórzcie scenę. Gotowe, teraz możecie rozpocząć przedstawienie, koniecznie je nagrajcie i pokażcie dziadkom oraz innym członkom rodziny, na pewno się ucieszą. 

Wiosenny kolaż

Domowa galeria sztuki, to coś, co rodzice najlepiej wspominają przez lata, zwłaszcza ci, którzy magazynują dzieła swoich dzieci. Dla dzieciaków nastomiast jest to świetna zabawa i okazja do wyrażenia siebie. Przygotujcie ususzone liście, klej, skrawki materiałów, odpowiednio dużą kartkę papieru, a także inne materiały, które uznacie za przydatne. Z takim rynsztunkiem niech dziecko stworzy wiosenny kolaż, radosny i pachnący, tak aby oddawał radość budzącej się do życia natury. A potem koniecznie pokażcie dzieło innym, aby mogli z niego czerpać radość. Rodziców również zachęcamy do wykonania swoich kolaży i stworzenia rodzinnej galerii sztuki.