Szczepienia krzyżowe przeciw Covid-19? Niemcy popierają to rozwiązanie

Szczepienia krzyżowe przeciw Covid-19? Niemcy popierają to rozwiązanie

Pierwsze szczepienie za pomocą szczepionki wektorowej firmy AstraZeneca, z kolei drugie szczepienie za pomocą szczepionki mRNA firmy Moderna lub Pfizer/BioNTech? Takie szczepienia najprawdopodobniej zostaną wdrożone w Niemczech. Stała Komisja do spraw Szczepień (STIKO) wydała właśnie tego typu zalecenie. Ponadto takie rozwiązanie popierają kraje związkowe oraz rząd federalny w Niemczech.

Zalecenia co do szczepień krzyżowych w Niemczech

Oczywiście wszelkie decyzje dotyczące szczepień w Niemczech są podejmowane na podstawie konsultacji ministrów zdrowia krajów związkowych oraz federalnego ministra zdrowia. W piątek zapadła decyzja, która popiera zastosowanie takiego rozwiązania. Badania naukowe jasno przedstawiają skuteczność takiego działania. Sam Jens Spahn, a więc federalny minister zdrowia zaznacza, że taka kombinacja zapewnia „bardzo, bardzo wysoką ochronę”. Ponadto minister odniósł się także do dostępności tak dużej ilości szczepionek obu firm. Jego zdaniem wdrożenie szczepienia krzyżowego można zacząć już teraz.

Większa ilość szczepień w okresie letnim

W Niemczech trwają obecne działania, które mają na celu przeprowadzenie jak największej ilości szczepień przeciw COVID-19 jeszcze w okresie letnim. Rządzący uważają, że w ten sposób będzie można lepiej zapanować nad całą sytuacją na jesień. Dodatkowo wdrożenie szczepień krzyżowych powinno zdecydowanie podnieść skuteczność szczepionek. Co więcej, dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można również skrócić odstęp pomiędzy jedną a drugą dawką. W przypadku dwóch dawek szczepionki firmy AstraZeneca odstęp pomiędzy pierwszą a drugą dawką powinien wynosić od 9 do 12 tygodni. Z kolei w przypadku szczepienia krzyżowego okres ten można skrócić nawet do 4 tygodni.

Minister Spahn w swojej wypowiedzi zaznaczył również, aby nie lekceważyć wirusa i jak najszybciej przyjąć obydwie dawki szczepionki. Ponadto zaznacza on, że warto zrobić to jak najszybciej, aby wszyscy mieli okazję zaszczepić się przed nadejściem okresu jesiennego.