To koniec aut spalinowych w Europie? Ważne głosowanie w Unii Europejskiej

To koniec aut spalinowych w Europie? Ważne głosowanie w Unii Europejskiej

Obecnie wielu producentów samochodów znacznie szybciej dostarcza samochody elektryczne, niż samochody spalinowe. Okazuje się jednak, że już niedługo samochody spalinowe mogą zostać całkowicie wycofane ze sprzedaży. W tej sprawie już 7 lub 8 czerwca odbędzie się głosowanie w Parlamencie Europejskim. Głosowanie będzie dotyczyć dopuszczenia na rynek jedynie aut bezemisyjnych od 2035 roku.

Problem z dostarczaniem samochodów spalinowych

Producenci z różnych względów znacznie szybciej obecnie dostarczają samochody elektryczne, niż spalinowe. Wpływ mają na to oczywiście różnego rodzaju dotacje państwowe i europejskie dla koncernów samochodowych. Obecnie klienci, którzy chcą nabyć samochód spalinowy z pełnym wyposażeniem muszą czekać nawet ponad rok. O opóźnieniach w produkcji samochodowej pisał już serwis informacyjny infodrogowe.pl, który na co dzień zajmuje się m.in. motoryzacją.

Z kolei jeśli ktoś zamawia auto w najuboższej wersji, a więc nawet bez klimatronika, kamery cofania, czy też szyberdachu, to samochód można otrzymać znacznie wcześniej. Podobno najbardziej opóźniającym dostawę dodatkiem jest automatyczna skrzynia biegów. Klienci decydujący się na samochód w automacie muszą naprawdę długo czekać na dostawę samochodu.

Samochody elektryczne wyprą samochody spalinowe?

Coraz więcej mówi się o tym, że los samochodów spalinowych jest już przesądzony. Znacznie więcej w tym temacie będzie można powiedzieć na pewno po 7 i 8 czerwca, kiedy to w Parlamencie Europejskim ma odbyć się głosowanie nad wycofaniem z rynku samochodów spalinowych już od 2035 roku. Jeśli do tego by doszło, to producenci samochodów na pewno znacząco musieliby zmienić swoją politykę. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że przykładowo marka Volvo planuje wdrożyć te zalecenia już do 2030 roku. Po tym czasie mają oni wypuszczać na rynek jedynie samochody elektryczne. Czy tak się rzeczywiście stanie i czy jest to już prawdziwy koniec dla samochodów na ropę naftową i benzynę? O tym przekonamy się w najbliższych latach.